herby
naglowek.png
zaawansowane
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
naglowek2.png
           
O Pieszycach
Wprowadzono: 28-10-2011 | Concept INTERMEDIA

Pieszyce, nieduże miasteczko w powiecie dzierżoniowskim, rozciągnięte wzdłuż Potoku Pieszyckiego u podnóża Gór Sowich - posiada wiele walorów i atrakcji turystycznych. Rozwój i historia miasteczka związane są z rozwojem płóciennictwa i tkactwa, które stało się w Sudetach i na Pogórzu Sudeckim kluczowym przemysłem już w XVIw. Jak pisali kronikarze tutejsza ludność żyła wręcz „pod znakiem przędzy”. To tutaj miał swój początek Bunt Tkaczy Śląskich w 1844r., który stał się kanwą dramatu Gerharda Hauptmanna „Tkacze”, za który otrzymał literacką nagrodę Nobla.

W wyniku traktatów po II wojnie światowej Pieszyce zostały włączone do Polski i doświadczyły całkowitej wymiany ludności. Obecnie po zmianach ustrojowych 1989r. odzyskuje swoją historię a po współczesnym upadku włókiennictwa przechodzi okres renowacji stopniowo stając się ośrodkiem turystycznym.

Perłą gminy Pieszyce jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.). Zbudowana staraniem Towarzystwa Miłośników Gór Sowich w 1906r., ma 25 m wysokości. Obecnie oddana do użytku, po gruntownym remoncie, w 2006 r. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej.

Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobrazowego Gór Sowich, najstarszych gór w Europie, zbudowanych z prekambryjskich gnejsów. Góry Sowie, należą do najatrakcyjniejszych terenów, w województwie dolnośląskim, pod względem atrakcji turystycznych i środowiskowych. Przyciągają mieszkańców miast czystym powietrzem, pięknymi krajobrazami, bogatą florą i fauną, ciszą, szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi oraz specyficznym klimatem o walorach zdrowotnych.

Z Pieszyc na Wielką Sowę możemy dojść przez Rościszów lub Kamionki. Mały węzeł szlaków turystycznych znajdziemy w górnej części miejscowości.

Wędrówkę najlepiej rozpocząć w centrum miasteczka. To tu znajduje się przepiękny pałac zbudowany w 1580r. na planie podkowy. Pałac Pieszycki, przebudowany w stylu barokowym w 1699, zwany Wersalem Śląska, jest największym pałacem barokowym w tej części Polski. Zniszczony przez upływ czasu, dzisiaj restaurowany przez prywatnych właścicieli. Pałac otacza ogólnodostępny rozległy park i ogród. W rejonie pałacu zachowały się resztki dworu gotyckiego.

Na uwagę zasługują także dwa kościoły - gotycki pw. św. Jakuba z XIIIw., którego fundatorem był, jak mówi legenda, Piotr Włast – krzewiciel chrześcijaństwa na Śląsku. To podniesieniu tutejszej kaplicy do rangi kościoła parafialnego zawdzięczają Pieszyce pierwszą pisemną wzmiankę w dokumencie wystawionym przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1258r.

Drugi - neogotycki pw. św. Antoniego z Padwy, zbudowany jako świątynia ewangelicka na planie krzyża w 1875. Do końca II wojny światowej służył ewangelikom.

Niedaleko Rościszowa, po lewej stronie drogi, znajduje się Góra Grodzisko (535m n.p.m.) ze śladami rozległej warowni z podwójnym wałem i fosą. Do dziś trwa spór czy budowla ta była związana z obroną południowych granic Śląska czy z organizacją osadnictwa na tych ziemiach. Idąc lub jadąc dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898r. Zdobią go liczne balkoniki, tarasy, werandy oraz detale architektoniczne charakterystyczne dla modnego w XIXw. stylu „kurortowego”. Położenie sanatorium u stóp Gór Sowich potwierdza istnienie zdrowiotwórczego mikroklimatu w tym rejonie. Obecnie obiekt należy do NZOZ i można go oglądać z zewnątrz.

Kawałek dalej możemy obejrzeć malowniczo położony i otoczony drzewami kościółek pw. św. Bartłomieja z końca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.

Barokowo-klasycystyczny jest też pałac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba ośrodka wypoczynkowego Kasztel.

Idąc pod górę za znakami zielonymi przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Woda” w Lasocinie. Jeśli ktoś chce może tu samemu złowić pstrąga, obejrzeć mini zoo z lamami i papugami, zjeść i odpocząć. Dalej wspinamy się w górę strumienia, do węzła szlaków na polanie Stara Jodła. Stąd niebieskim szlakiem wchodzimy na jeden z najznakomitszych punktów widokowych w Sudetach.

Jeśli zdecydujemy się wejść na Wielką Sowę przez Kamionki, po drodze będziemy mogli obejrzeć kościół pw. Aniołów Stróżów z XVIII w., z krzyżem pokutnym wmurowanym w ścianę.

Teren Kamionek zasługuje na uwagę z powodu licznie występujących tutaj „pamiątek” po dawnym górnictwie. Około kilometra na północ od kościółka odnaleźć można pozostałości po kopalni srebra. Położoną na zboczach Kokotnej Łąki (802 m n.p.m.) wielopoziomową kopalnię „Augusta” - uznano za „jedną z najpiękniejszych w Sudetach”.

Stoki Gór Czyżyka ( 555 m n.p.m.) i Błyszcza (637 m n.p.m) leżące po drugiej stronie Kamionek pokryte są licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. Są to pozostałości po kopalniach z XVI w. i XIXw. Wydobywano tu m.in. rudy srebra, barytu i ołowiu. Tereny te stanowią dzisiaj nie lada gratkę dla poszukiwaczy skarbów. Stare, nieczynne i zapomniane kopalnie cierpliwie czekają na swoich odkrywców.

Miłośników flory i fauny z pewnością zainteresuje, oznakowana pomarańczowymi trójkątami, ścieżka przyrodnicza między Kamionkami a Lasocinem. Przejście trwa 2,5 godz. i oznaczone jest tablicami informacyjnymi. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolinę Rościszowa, Lasocina i Kamionek, pozwala nacieszyć się lasem bukowym, świerkowym i podmokłym olsem.

Także w Kamionkach, każdego roku w czerwcu, odbywa się górski rajd samochodowy „Kryterum Kamionki” o tytuł mistrza Gór Sowich.

Z Kamionek, po obejrzeniu licznych atrakcji, idziemy zielonym szlakiem na Przełęcz Jugowską by stamtąd szczytami z rozległymi krajobrazami Głównym Szlakiem Sudeckim dojść na Wielką Sowę lub rezerwat bukowy na Kalenicy (964 m n.p.m.).

Na stokach Wielkiej Sowy, niedaleko Pieszyc, znajduje się wieś Potoczek - z najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Sudetach Środkowych. Oferuje on narciarzom liczącą ok. 2 km trasę zjazdową z Wielkiej Sowy do schroniska Bacówka, dwa wyciągi orczykowe i zimę trwającą ponad trzy miesiące.

Liczne szlaki piesze prowadzące w góry są w większości łagodne i dostosowane do turystki rodzinnej, natomiast czerwony szlak rowerowy przez Rościszów przeznaczony jest zdecydowanie dla zaawansowanych rowerzystów z dobrą kondycją. Nowością są trasy dla miłośników górskich wędrówek Nordic Walking organizowane przez liczne towarzystwa sowiogórskie. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z usług stajni w Podolinie lub z Rancza w Piskorzowie.

Na Wielką Sowę można też dojechać samochodem drogą 383 do parkingu na Polanie Potoczkowej, a stąd tylko pół godziny spacerkiem na szczyt.

Na turystów, czekają liczne atrakcje regionalne: w maju Otwarcie Sezonu Turystycznego na Wielkiej Sowie, w czerwcu Dni Pieszyc, w sierpniu Przegląd Kina Niezależnego w Lasocinie, we wrześniu Dożynki gminne z bogatą ofertą tutejszej kuchni regionalnej, w październiku Przegląd Chórów Pogranicza Polsko – Czeskiego. A od maja do września odbywają się tutaj liczne rajdy samochodowe. Turyści mogą skorzystać z bogatej ofert noclegowej korzystając z ekskluzywnych hoteli i pensjonatów lub tanich schronisk turystycznych, jedno z nich znajduje się w centrum Pieszyc. Do ich dyspozycji mieszkańcy przygotowali także pokoje gościnne w umiarkowanych cenach oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Centralne położenienie Pieszyc w Górach Sowich stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania licznych atrakcji turystycznych w regionie. Można stąd wybrać się do zamku Książ w Wałbrzychu, Twierdzy w Srebrnej Górze, podziemnej Twierdzy” w Walimiu, czy obejrzeć kościół Pokoju w Świdnicy.

 

Informacja internetowa:

www.zamekpieszycki.pl
www.gorysowie.agro.pl
www.gorysowie.org.pl

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ